شرم تجاوز از آن کیست؟

انجلینا جولی کجا و دولتمردان ایرانی کجا

این هفته انجلینا جولی، هنرپیشه سینما و سفیر سازمان ملل متحد، و ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس، برگزار کننده بزرگترین گردهمایی جهانی درباره تجاوز و خشونت جنسی در جنگ هستند*. این گردهمایی در لندن و با حضور نمایندگان 140 کشور برگزار می شود. هدف های این کنفرانس را چنین می توان برشمرد:

• تدوین یک توافقنامه بین المللی برای ثبت و بررسی خشونت جنسی در درگیری ها و تشویق کشورها به تقویت قوانین داخلی برای پیگرد اینگونه جرم ها

• تشویق کشورها به آموزش سربازان و نیروهای صلح برای پیشگیری از خشونت جنسی

• افزایش بودجه برای حمایت از قربانیان خشونت جنسی

• تغییر نگرش درباره تجاوز در جنگ و درگیری ها

نکته بسیار مهمی که انجلینا جولی در سخنرانی خود در هنگام گشایش این گردهمایی بدان اشاره کرد این است که “هیچگونه شرم و رسوایی برای قربانی تجاوز وجود ندارد.” 

حالا بیایید نگرش دولتمردان حکومت جمهوری اسلامی را درمورد تجاوز جنسی بررسی کنیم که صدوهشتاد درجه با این نگاه تفاوت دارد. منظور از دولتمردان در اینجا مردان و زنانی است که در جمهوری اسلامی دست اندرکاران اصلی و مسئولین امور هستند.

هفته گذشته دولتمردان ایرانی ابتکار به خرج دادند و با استفاده از سوژه تجاوز دست به شایعه سازی برای یکی از منتقدین خویش زدند.

فکر می کنید که آنها یکی از مردان منتقد حکومت را متهم به تجاوز جنسی کردند؟ خیر ، اشتباه می کنید.

آنها یکی از زنان منتقد حکومت را “متهم” به قربانی تجاوز بودن کردند!

شایعه این بود که مسیح علی نژاد که مبتکر “آزادی های یواشکی” است، مواد روانگردان مصرف کرده و در خیابان های لندن لباس هایش را از تن درآورده و مورد تجاوز سه مرد قرار گرفته، و پسرش هم شاهد این ماجرا بوده است.

شایعه پردازی یک سری پیش فرض هایی دارد که بر مبنای آنها شایعه پرداز تصور می کند که شایعه در میان عموم مردم جا می افتد و برای همه یک تصویر را از موضوع شایعه می سازد. باید پیش فرض های این شایعه پردازی را درباره تجاوز بررسی کنیم که به خیال این دولتمردان شایعه را در ذهنیت عمومی جامعه جا انداخته و به همه یک تصویر رسوا از مسیح علی نژاد بدست می دهد.

بیایید پیش فرض های این شایعه پردازی مشخص را بطور دقیق نگاه کنیم که ببینیم براساس آنها چگونه قرار است مسیح علی نژاد با این شایعه بی آبرو شود:

• شرم تجاوز از آن قربانی تجاوز است! اگر زنی مورد تجاوز قرار بگیرد، رسوا می شود و آبرویش می رود!

• هر چه تعداد دفعات تجاوز بیشتر باشد، شرم قربانی تجاوز بیشتر است! اگر زنی توسط سه مرد مورد تجاوز قرار گیرد، سه برابر یک قربانی تجاوز معمولی شرمنده و رسوا می شود.

• زنی که در برابر دیدگان خانواده خویش مورد تجاوز قرار می گیرد، رسواتر می شود.

قضیه به اینجا ختم نمی شود و گفته شده که پسر مسیح علی نژاد شاهد تجاوز بوده است. پس پیش فرض دیگر دولتمردان درباره این بخش از شایعه این بوده است که:

• هر مردی باید بتواند از “ناموس” خود دفاع کند، حتی اگر آن مرد پسر نوجوان زنی باشد که قربانی تجاوز می شود. مردی که نتواند از ناموس خود دفاع کند، به سهم خود بی آبرو و رسوا می شود.

پس این شایعه نه تنها مسیح علی نژاد را به اصطلاح “بی آبرو” می سازد، بلکه سعی در رسواساختن پسر او هم دارد.

مسیح علی نژاد مبتکر “آزادی های یواشکی” است و به همین دلیل هم این شایعه برای به اصطلاح بی آبروساختن او درست شده است. پس نتیجه گیری های این شایعه چنین است:

• کسی که مخالف حجاب اجباری است، بی بند و بار است، قید و بند اخلاقی ندارد، و مواد روانگردان مصرف می کند.

• کسی که مخالف حجاب اجباری است، بطور کلی مخالف پوشاندن بدن هم هست. در پی کشف حجاب، حتما کشف لباس هم می آید. و از این روست که مسیح علی نژاد لباس های خود را در خیابان در آورده است.

• زنی که حجاب و پوشش نداشته باشد، طبیعی است که همانجا در خیابان هم مورد تجاوز قرار می گیرد.

• مخالفت با حجاب، به مخالفت با لباس کشیده می شود، و برهنه شدن شرایط برای تجاوز را فراهم می کند. یعنی اینکه مخالفت با حجاب، به بی بندوباری و قربانی تجاوز شدن و رسوایی می انجامد.

همه این فرض های این دولتمردان به تصویر هم کشیده می شود. با اینکه از شخص مسیح علی نژاد نام برده نمی شود، و “یکی از مهره های رسانه ای فتنه گران” خوانده می شود، اما عکسی از مسیح علی نژاد که صورت خودش را پنهان کرده به عنوان تصویر این گزارش نشان داده می شود که نشانه ی این باشد که او مثلا از “شرم” چهره اش را پنهان کرده و همه پیش فرض های این دولتمردان در این قضیه درست است!

نمی دانم آیا هیچ نماینده ای از طرف حکومت جمهوری اسلامی در این کنفرانسی که آنجلینا جولی و ویلیام هیگ این هفته درلندن برگزار می کنند تا آگاهی دولت ها را درباره تجاوز بالا ببرند شرکت می کند یا نه. صمیمانه آرزو می کنم که حکومت جمهوری اسلامی در اینگونه گردهمایی ها شرکت کند و دولتمردان اش دست کم بیاموزند که شرم از آن تجاوزگر است، و نه قربانی تجاوز.

*برگرفته از گزارش خبری بی بی سی

www.bbc.com 

** گزارش دروغ و واکنش مسیح علی نژاد را می توانید در اینجا ببینید.

www.youtube.com 

www.dw.de